top of page
zakładanie aparatu słuchowego na ucho kobieta

Aparaty słuchowe

Rodzaje aparatów

Aparaty słuchowe to zaawansowane urządzenia, które pomagają osobom z ubytkiem słuchu w poprawie jakości życia poprzez lepsze odbieranie dźwięków. Dostępne na rynku aparaty słuchowe różnią się pod względem technologii, stylu i sposobu noszenia, co pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Poniżej przedstawiamy przegląd najpopularniejszych rodzajów aparatów słuchowych.

Aparaty Zauszne

BTE
Behind
The Ear

Aparaty zauszne to klasyczny rodzaj aparatów słuchowych, które są noszone za uchem. Aparat składa się z małej obudowy umieszczonej za uchem, mieszczącej całą elektronikę oraz wkładki dousznej (wykonywana na indywidualne zamówienie), która znajduje się wewnątrz kanału słuchowego. Aparaty BTE są odpowiednie dla osób z różnym stopniem ubytku słuchu, od lekkiego po głęboki. Dzięki większym rozmiarom, będą dobrym rozwiązaniem dla osób z trudnościami manualnymi, a takżemogą zawierać dłużej działające baterie.

RIC
Receiver In Canal
Aparaty ze Słuchawką w Kanale

Aparaty RIC są podobne do BTE, ale różnią się tym, że słuchawka (część przetwarzająca dźwięk) znajduje się bezpośrednio w kanale słuchowym, a nie w obudowie za uchem. Taka konstrukcja pozwala na zmniejszenie rozmiaru obudowy, co czyni aparat mniej widocznym. Aparaty RIC oferują wysoki komfort noszenia i naturalne brzmienie dźwięków, dzięki czemu są często wybierane przez osoby ceniące dyskrecję. Do aparatu RIC również możliwe jest wykonanie indywidualnej wkładki usznej. Dodatkowo słuchawka zintegrowana z aparatem, ale będąca poza obudową, daję możliwość modyfikacji zakresu wzmocnienia przy ewentualnych zmianach niedosłuchu.

aparaty słuchowe  ładowalne w ładowarce

Aparaty Wewnątrzuszne

ITE
In The Ear

Aparaty wewnątrzuszne są umieszczane bezpośrednio wewnątrz małżowiny usznej. Ich obudowa jest wykonwana na podstawie formy ucha pacjetna, co zapewnia wygodę noszenia, idealne dopasowanie i estetyczny wygląd. Aparaty ITE są łatwe w obsłudze i oferują szeroki zakres funkcji, mimo mniejszych rozmiarów. Są idealne dla osób z niedosłuchem lekkim- umiarkowanym, najmocniejsze wersje nawet dla osób z głębokim niedosłuchem.

ITC
In The Canal
Wewnątrzkanałowe 

Są mniejsze od aparatów ITE i umieszczane są głębiej w kanale słuchowym, co czyni je bardziej dyskretnymi. Mimo kompaktowego rozmiaru, mogą zawierać wiele zaawansowanych funkcji, takich jak bezprzewodowe łączenie z urządzeniami mobilnymi. Aparaty ITC są odpowiednie dla osób z lekkim i umiarkowanym ubytkiem słuchu.

CIC
Completely In Canal
Całkowicie Wewnątrzkanałowe

To jedne z najmniejszych dostępnych na rynku aparatów słuchowych. Są one umieszczane głęboko w kanale słuchowym, co sprawia, że są praktycznie niewidoczne. CIC są idealne dla osób, które cenią sobie maksymalną dyskrecję. Ze względu na swoje rozmiary, aparaty CIC są bardziej odpowiednie dla osób z lekkim do umiarkowanego ubytkiem słuchu i mogą oferować ograniczoną liczbę funkcji w porównaniu do większych modeli.

IIC
Invisible In Canal
Wewnątrzkanałowe Niewidoczne

To najmniejsze aparaty słuchowe dostępne na rynku, które są całkowicie niewidoczne z zewnątrz. Umieszczane są głęboko w kanale słuchowym, co czyni je praktycznie niezauważalnymi dla innych. Aparaty IIC oferują podstawowe funkcje i są stosowane do niedosłuchu w stopniu lekkim i umiarkowanym, ze względu na ogrniaczoną możliwość wzmocnienia.

Jak wybrać odpowiedni aparat słuchowy?

Wybór odpowiedniego aparatu słuchowego zależy od wielu czynników, takich jak stopień ubytku słuchu, styl życia, preferencje estetyczne oraz budżet. Niezależnie od tego, na który typ aparatu się zdecydujesz, ważne jest, aby był on dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb i oferował komfort oraz funkcjonalność, które poprawią jakość Twojego życia. W razie wątpliwości, skonsultuj się z protetykiem słuchu, który pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru.

Dobór aparatu słuchowego 
Przewodnik krok po kroku

Dobór odpowiedniego aparatu słuchowego to kluczowy krok w procesie poprawy słyszenia i jakości życia. Nasz zespół ekspertów jest tutaj, aby pomóc Ci znaleźć urządzenie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb. Poniżej przedstawiamy, jak wygląda proces doboru aparatu słuchowego:

01

Konsultacja i wywiad medyczny

Pierwszym krokiem jest szczegółowa rozmowa z naszym specjalistą. W trakcie konsultacji zapytamy o Twoje doświadczenia związane ze słuchem, historię zdrowotną oraz stylem życia. Ważne jest, aby dowiedzieć się, w jakich sytuacjach masz największe trudności ze słyszeniem oraz jakie są Twoje oczekiwania wobec aparatu słuchowego.

małe dziecko z aparatem słuchowym

02

Badanie słuchu

Następnie wykonujemy kompleksowe badanie słuchu - otoskopia i audiometria tonalna ( w zależności od potrzeb wykonywane są również dodatkowe badania niezbędne do pełnej diagnozy)- to badanie pozwala określić stopień i rodzaj ubytku słuchu. Dzięki precyzyjnym wynikom możemy dokładnie zrozumieć Twoje potrzeby i zaproponować najbardziej odpowiedni aparat słuchowy.

03

Testowanie aparatów słuchowych

W kolejnym kroku masz możliwość przetestowania wybranych aparatów słuchowych. Pozwoli to sprawdzić, jak urządzenie radzi sobie w różnych sytuacjach, np. w cichym pomieszczeniu, na ulicy, czy w restauracji. Testowanie aparatów to kluczowy element procesu, ponieważ daje Ci szansę na ocenę komfortu i jakości dźwięku w rzeczywistych warunkach. Wypożyczenie aparatów często jest okazją do przekonania sceptycznych pacjentów i uświadomienia ograniczeń wynikających z ich niedosłuchu.

04

Finalizacja

Po wyborze odpowiedniego modelu, nasz specjalista przygotowuje dla Ciebie nowy aparat, który musi być dokładnie utsawionydo Twojego słyszenia, wtedy też otrzymasz szczegółowe intrukcje dotyczące użytkowania i pielęgnacji Twojego aparatu słuchowego. Na tym etapie zostaną wystawione dokumenty, np. karta gwarancyjna.

05

Regularne kontrole i serwis

Dobór aparatu słuchowego to proces, który nie kończy się po pierwszym dopasowaniu. Zapewniamy regularne kontrole, podczas których sprawdzamy działanie aparatu i dokonujemy ewentualnych korekt ustawień. Oferujemy także serwis i wsparcie techniczne na każdym etapie użytkowania urządzenia.

448320263_1497698111175123_8024546815279592420_n_edited.jpg

Współpraca i Producenci

W Fonice priorytetem jest dostarczanie naszym klientom najwyższej jakości rozwiązań słuchowych. Dlatego współpracujemy jedynie z renomowanymi i zaufanymi producentami aparatów słuchowych, którzy są liderami w branży. Dzięki temu możemy zaoferować szeroką gamę nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie urządzeń, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Nasi partnerzy

Demant Group

logo bernafon - współpracujący producent z fonika

obecnie część Demant Group, oferuje zaawansowane technologicznie aparaty słuchowe, które charakteryzują się precyzją oraz technologią zapewniającą naturalne i komfortowe doznania słuchowe. Dzięki współpracy z Bernafon możemy zaoferować aparaty słuchowe, które są idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb naszych pacjentów.

logo oticon -  współpracujący producent z fonika

Demant Group

także należący do Demant Group, jest jednym z najbardziej innowacyjnych producentów aparatów słuchowych na świecie. Firma ta jest znana z wprowadzania nowoczesnych rozwiązań, takich jak technologia BrainHearing™, która wspomaga mózg w efektywnym przetwarzaniu dźwięków. Współpracując z Oticon, dostarczamy aparaty, które nie tylko poprawiają słyszenie, ale również zwiększają komfort życia.

należący do grupy Sonova, to firma, która od dekad wyznacza standardy w branży audiologicznej. Ich aparaty słuchowe charakteryzują się niezawodnością, trwałością oraz szerokim zakresem funkcji, które wspierają użytkowników w różnych sytuacjach życiowych. Jest jednym z wiodących producentów w dziedzinie protetyki pediatrycznej. Dzięki współpracy z Phonak możemy oferować aparaty dostosowane do potrzeb zarówno dzieci, jak i dorosłych. 

logo phonak  współpracujący producent z fonika
logo interton -  współpracujący producent z fonika

to marka o ugruntowanej pozycji na rynku, oferująca aparaty słuchowe w przystępnych cenach, bez kompromisów w zakresie jakości. Aparaty Interton to solidne i proste w obsłudze urządzenia, które skutecznie wspomagają słyszenie. Dzięki współpracy z Interton możemy dostarczać rozwiązania dostępne dla szerokiego grona pacjentów, zachowując jednocześnie wysokie standardy jakości.

dawniej Siemens

logo signia -  współpracujący producent z fonika
logo audioservice -  współpracujący producent z fonika

to producenci aparatów słuchowych,którzy łączą niemiecką precyzję z nowatorskimi rozwiązaniami technologicznymi. Signia i AudioService są synonimem doskonałej jakości dźwięku oraz eleganckiego wzornictwa. Dzięki tej współpracy możemy zaoferować aparaty słuchowe, które są nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne i komfortowe w noszeniu.

badanie słuchu

Współpraca z tymi światowymi liderami pozwala nam zapewnić kompleksową ofertę aparatów słuchowych, dopasowanych do różnorodnych potrzeb i preferencji naszych klientów. W Fonice stawiamy na jakość, innowacyjność i niezawodność, dzięki czemu możemy dostarczać rozwiązania, które realnie poprawiają jakość życia naszych pacjentów. Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszego doświadczenia oraz szerokiej oferty produktów.

Dofinansowania NFZ i PCPR

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności w PCPR Warszawa?

Na podstawie danych z WCPR Warszawa

Orzeczenie o niepełnosprawności jest kluczowym dokumentem, który pozwala na ubieganie się o różnego rodzaju wsparcie, w tym dofinansowanie na zakup aparatu słuchowego. Oto kroki, które należy podjąć, aby uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności w Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie (WCPR):
01 
Zgromadzenie dokumentacji medycznej

Zanim złożysz wniosek o orzeczenie, zgromadź pełną dokumentację medyczną dotyczącą Twojego stanu zdrowia.

Powinna ona zawierać:

-Wyniki badań specjalistycznych

-Zaświadczenia od lekarzy prowadzących (specjalistów lub internisty)

-Opinie psychologiczne (jeśli dotyczy),

-Inne dokumenty potwierdzające stan zdrowia i jego wpływ na codzienne funkcjonowanie, t.j. wypisy z pobytów szpitalnych i inne.

02 
Złożenie wniosku

Wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności należy złożyć w odpowiednim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Warszawie - można wysłać pocztą lub osobiście. Wniosek można uzyskać w siedzibie PCPR lub pobrać z ich strony internetowej.

03 
Dołączenie dokumentów

Do wypełnionego wniosku wraz z zgodami RODO należy dołączyć zgromadzoną dokumentację medyczną i zaświadczenie lekarskie (ważne 30 dni od wypisania przez lekarza na ściśle określonym druku (do pobrania ze strony)).

04 
Wizyta u lekarza orzecznika

Po złożeniu wniosku zostaniesz zaproszony na komisję lekarską, gdzie lekarz orzecznik oceni Twoje dokumenty oraz przeprowadzi rozmowę. W niektórych przypadkach może być konieczne dodatkowe badanie lub konsultacja.

05 
Decyzja komisji lekraskiej

Dokumenty zostaną wysłane do Ciebie po ok. 30 dniach.

bottom of page